De verbouwing: Twee generaties verbouwen samen in Vaassen
Gerrie en Sjon kochten met hun dochter Lisa een boerderijtje in het buitengebied. Alleen lukte het niet om een passende droomplek op het platteland te vinden, samen ging het wel. Waar de komst van een schoonzoon roet in het eten had kunnen gooien, blijkt Sven de perfecte aanvulling op het verbouwproject.
Twee bijna gelijkwaardige daken steken in het buitengebied van Vaassen omhoog. De rechter van een oud boerderijtje uit 1898, links ernaast een veel nieuwere gevel, maar met ongeveer dezelfde hoogte, dezelfde raamindeling en dezelfde grijze windveren. “Samen met onze dochter Lisa waren we op zoek naar een woning op het platteland”, vertelt Gerrie Schimmelpennink. “We hadden alle drie de droom achteraf te wonen, maar apart van elkaar was het financieel niet haalbaar. Samen zou het wel kunnen. Dit erf was ideaal: hier vonden we twee ongeveer gelijkwaardige woningen op één erf: goed op te delen in een woning voor haar en één voor ons. We wisten meteen: dit wordt het.”
Boerderij en bakhuis
Gerrie en haar man Sjon zullen in het oude boerderijgedeelte gaan wonen, de dan nog vrijgezelle Lisa in de nieuwere aanbouw. Gerrie: “Van origine was de aanbouw een bakhuis, dat in de jaren zeventig opnieuw is opgebouwd en gebruikt werd als woning voor ouders. Iets kleiner dan de boerderij, maar wel een volwaardig huis. Het was wel sterk verouderd, maar met nieuw laminaat en verf snel goed bewoonbaar te maken. We hebben er tijdelijk met z’n drieën gewoond terwijl we de boerderij verbouwden.” Die boerderij vraagt veel meer werk. De oude stallen zijn er nog, compleet met mestputten, al stonden er al lang geen koeien meer. Het gebint is niet te redden en moet vervangen worden en ook het dak vraagt een flinke renovatie. Ook alle kozijnen en glas worden vervangen. “Eigenlijk zijn alleen de buitenmuren blijven staan”, vertelt Gerrie. Verder is het helemaal opnieuw opgebouwd. Zelfs die buitenmuren zijn niet helemaal meer zoals we ze kochten: ze zijn schoongemaakt, opnieuw gevoegd en hersteld waar er lelijk nieuwer metselwerk in zat. Eigenlijk hebben we een nieuw huis gebouwd. Maar bij een huis als dit koop je vooral de plek.”



Verbouwpartner
Voor Lisa en Sven is het een ander verhaal. Hun huis is in de jaren zeventig opnieuw opgebouwd en in veel betere staat dan de boerderij. Lisa kocht het huis alleen met haar ouders, maar al heel snel komt Sven in beeld en al even rap blijkt hij een volwaardige verbouwpartner. “Met mijn ouders heb ik ook een huis verbouwd, dus ik heb het van huis uit meegekregen. Hier heb ik meegewerkt en meegedacht. Lisa en ik zijn begonnen met onze bovenverdieping, waar een nieuwe dakkapel is geplaatst voor meer ruimte. Verder heb ik daar alles afgemaakt: van puzzelen met de indeling tot het afwerken. Een badkamer had ik nog nooit gemaakt, maar met YouTube en door gewoon te beginnen, is het goed gelukt. Het kostte me veel tijd, maar het is strak en keurig geworden. Omdat er een kleine op komst was, hebben we de benedenverdieping samen met een aannemer gedaan.”
Meer weten?
Lees het volledige artikel over deze verbouwing in Landleven januari/februari. Deze editie kunt u hier bestellen.
Fotografie: Otto Kalkhoven
Angela schrijft de tuinverhalen voor Landleven. Daardoor komt ze in de mooiste landelijke tuinen van Nederland. Overal neemt Angela wel ideeën mee die ze in haar eigen tuin wil toepassen. Dat is nog wel een project in ontwikkeling: rond haar woonboerderij verschijnen nu de eerste borders en ze is dit jaar enthousiast begonnen met een moestuin. Wat Angela nog mist aan kennis compenseert ze ruim met enthousiasme voor alles wat groeit en bloeit. Haar vingers zijn nog niet groen, maar zien wel regelmatig zwart van tuinaarde.
Je kan jouw keuzes op elk moment wijzigen door onderaan de site op "Cookie-instellingen" te klikken."