Echte erwtensoep
Erwtensoep is voor velen de essentie van de winter: een heerlijke dampende kom soep vol groenten, vlees en erwten waar je urenlang op vooruit kunt. Maak dit seizoen de echte ouderwetse spliterwtensoep of probeer eens de lichtere nieuwerwetse versie met doperwtjes.
|
Ouderwetse erwtensoep
Ingrediënten
• 500 g groene spliterwten
• 1 stuk hips (bovenpoot van een varken), ongeveer 500 g
• 1 stuk zuurkoolspek, ongeveer 100 g
• 2 uien
• 1 winterwortel
• 2 preien
• 1 selderijknol
• 2 aardappelen
• 1 bos selderij
• zout en peper naar smaak
• 1 rookworst
Bereidingswijze
Spoel de spliterwten onder stromend water. Breng het water aan de kook en doe er de erwten, de hips en het spek in. Giet het water na enkele minuten af en zet de ingrediënten weer op met schoon water en breng aan de kook. Maak de groentes schoon en snijd ze fijn. Voeg ze toe aan de pan en laat het geheel anderhalf tot drie uur zachtjes doorkoken. Haal dan het vlees uit de pan en haal het van de botten. Haal eventueel het zwoerd van het spek en snijd het spek in stukjes. Doe het vlees terug in de pan en voeg nu ook de rookworst toe. Laat de soep nog een kwartiertje zachtjes doorkoken. Breng hem op smaak met zout en peper. Eventueel kunt u nog wat water toevoegen.
Laat de soep het liefst een nacht staan, de volgende dag is hij dikker en lekkerder. Als u de soep weer opwarmt, doe dit dan in kleine porties, of verwarm het geheel rustig terwijl u roert. De kans is anders groot dat de soep op de bodem aanbrandt. Serveer met roggebrood en dik gesneden katenspek.
Nieuwerwetse erwtensoep
Ingrediënten
• 1½ l water
• 1 groentebouillonblokje
• 4 lente-uitjes
• 750 g doperwten (uit de diepvries)
• flinke snuf zout
• versgemalen peper
• 125 ml versgemaakte pesto

Bereidingswijze
Breng het water aan de kook en voeg het bouillonblokje toe. Snijd de uien in grote stukken, inclusief het groen. Doe de stukjes lente-ui met de erwtjes en zout en peper naar smaak in het water en laat een kwartiertje rustig koken. Haal de stukjes ui er weer uit. Pureer de soep met een staafmixer tot een glad geheel. Roer er als laatste de pesto door. Serveer met nog wat extra pesto en een snuf versgemalen zwarte peper.
Tip
Pesto maakt u makkelijk zelf door een bosje basilicumblaadjes, 1 teentje knoflook, 40 gram geroosterde pijnboompitten, 100 milliliter olijfolie, 60 gram geraspte Parmezaanse kaas en wat versgemalen zwarte peper in een keukenmachine te pureren.
Gepubliceerd op: 10 januari 2012
Laden ...
Jam en chutneys
Warme en koude dranken
IJsrecepten
Feestrecepten
Seizoensrecepten
Streekgerechten
Bakrecepten
Zelf bouwen
Schikkingen
Handwerken
In de tuin
Zelf wijn maken